prejsť na slovenskú verziu projít na českou verziu Dressing HU
Domov > Košele

Značkové košele

Košele

Košele patria k základným odevným súčastiam. Najstarší kus odevu, ktorý sa nám zachoval, bola ľanová košela približne z roku 3000 pred Kr., nájdená v egyptskej hrobke. Košele boli súčasťou spodného prádla až do 20. storočia rovnako u mužov aj u žien.

Práve z mužskej spodnej košele sa v 20. storočí vyvinula moderná košela, ako ju poznáme dnes. V minulosti bola košela považovaná výlučne za spodné prádlo a považovalo sa za neslušné, ak bola videná na mužovi na verejnosti. Košela, ako viditeľná súčasť odevu patrí až do modernej histórie. Keďže sa prali v intervaloch niekoľkých dní, až týždňov, bolo ich nosenie pod vrchným odevom nevyhnutné. Viditeľné časti, ako napríklad goliere, boli preto odopínateľné a meniteľné. Zabezpečovali tak možnosť údržby tej časti, ktorú bolo vidieť. Meniteľné goliere a konce rukávov boli štandardom až do medzivojnového obdobia, kedy ich nahradili košele podobné tým dnešným.

V 20. rokoch 20. storočia sa objavuje prvá mechanická práčka a postupne sa zvyšuje frekvencia prania. S tým postupne upadá výroba košiel s meniteľnými súčasťami a do popredia sa dostávajú modely, ktoré poznáme dnes.

Aktuálne trendy

Trh v súčasnosti podlieha silným vplyvom vzorovaných nohavíc, kvetinových motívov a sieťkovaných polopriehľadných tričiek. Medzi košelami dominujú modely s jemným úzkym golierikom inšpirovaným módou Číny a ďalekej Ázie. Úzke goliere sa objavujú aj na bundách a dámskych blúzkach. Prekvapivo sa tento trend nezávisle objavil aj na prehliadkach v Švédsku a Indii.Skúsenosti a názory:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.

*