prejsť na slovenskú verziu projít na českou verziu Dressing HU
Domov > Nohavice

Značkové nohavice

Nohavice

Nohavice sú základ, bez ktorého to jednoducho nejde. Najstaršie dôkazy o tom, že ľudia nosili nohavice sa nám zachovali prostredníctvom pravekého umenia z paleolitu. Najstaršie zachované nohavice na svete boli nájdené na pohrebisku v Číne a pochádzajú z 13. a 10. storočia pred Kr. Boli vyrobené z vlny a pravdepodobne určené na jazdu na koni. Po prvýkrát do histórie vstupujú nohavice prostredníctvom gréckych učencov, ktorí v 6. storočí pred Kr. opisujú iránskych jazdcov. Gréci nohavice poznali, avšak považovali ich za absurdnosť. Tento postoj k nohaviciam prebrali neskôr aj Rimania a tak zostali ako odevný prvok patriaci do “barbarského” sveta.

V stredoveku už boli nohavice pevnou súčasťou mužského odevu. Nosili sa zvyčajne dve vrstvy nohavíc, jedny spodky a jedny vrchné kvalitnejšie nohavice. V rannom stredoveku boli rozšírené voľné široké nohavice, ktoré prekrývali dlhé tuniky. V neskorom stredoveku boli nohavice súčasťou módy vyšších vrstiev obyvateľstva. Nohavice boli spravidla oddelené a pripevňovali sa šnúrkami o vrchný kabátec. Nebolo nezvyčajné, ak mala každá nohavica iný vzor, prípadne mohla byť aj jedna nohavica dvojfarebná. Nohavice sa stali symbolom modernity. V 18. storočí nariaďoval Peter Veľký všetkým Rusom okrem kléru a sedliactva, aby nosili nohavice. Do sveta sa nosenie nohavíc dostávalo najmä prostredníctvom námorníkov, ktorí nosili voľné nohavice. Oni sa napríklad zaslúžili aj o rozšírenie rifiel, ktoré boli vyhľadávané kvôli svojej pevnosti.

Ženy nosili nohavice v západnom svete už pred tisícročiami. S príchodom kresťanstva sa však nosenie nohavíc u žien stalo tabu. Znova sa objavujú ako súčasť ženského odevu v Európe až začiatkom 20. storočia. Francúzsky dizajnér Paul Poiret sa pri svojom návrhu nohavíc pre ženy inšpiroval práve orientálnou módou.

Aktuálne trendy

Po dlhej odmlke sa znova dostávajú do popredia široké voľné ženské nohavice. Zdá sa, že minimálne u žien dochádza k obratu od úzkych obtiahnutných nohavíc k strihom, ktoré boli trendové skôr pred desaťročím. Naopak v mužskej móde sa stretávame čoraz viac so slim fitmi a nohavicami končiacimi nad členkami. Trendové sú aj pánske nadčlenkové ľanové nohavice s pestrou kvetinovou potlačou. Ženské modely vyzdvihujú voľnosť, ľahkosť a eleganciu. Dominujú svetlé farby a kvetinové motívy.Skúsenosti a názory:

  • Get free iPhone 14 Pro Max: https://www.putka.pl/upload/go.php hs=025c929252aa1a8dcfbe9dcfc3fd04ce*

    5epfdd

    Odpovedať

  • Transaction 42 293 Dollars. Withdrаw => https://script.google.com/macros/s/AKfycbyEY1ZJuGCrwGnT9a_gK-anZcseKDsANj5UMB-x_1r3UnVeavxiJf6ilp9u3E6CUGpg/exec?hs=025c929252aa1a8dcfbe9dcfc3fd04ce&

    yamoav

    Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.

*