prejsť na slovenskú verziu projít na českou verziu Dressing HU
Domov > Obleky

Značkové obleky

Obleky

Obleky sa vyvinuli ako voľnočasový a formálny odev v priebehu 19. a začiatkom 20. storočia. Predstavujú odev vyhotovený z jedného typu materiálu v spoločnom štýle. Súčasný štýl oblekov vznikol začiatkom 19. storočia ako dôsledok sartoriálnej revolúcie, kedy boli zanechané zložité a prezdobené formálne mužské odevy a nahradili sa jednoduchšími, pohodlnejšími a viac praktickými modelmi. Vývoj postupoval smerom k formalite viktoriánskej doby na prelome 19. a 20. storočia.

Oblek pozostávajúci z nohavíc, kabáta a vesty sa striedavo stával populárnym už v priebehu posledných štyroch storočí. Vyvinul sa z dvorského mužského odevu 17. storočia, ktorý pozostával z kábata, vesty, parochne a nohavíc siahajúcich po kolená. Vyznačoval sa precíznym spracovaním a zdobenosťou. Presne predpísany oblek, ktorý už obsahoval aj predchodkyňu dnešnej kravaty, nariaďovali dekrétmi ako predpísaný dvorský odev anglickí aj francúzski králi. V 19. storočí Briti prijali striedmejšiu a jednoduchšiu módu a oblek zásadne zjednodušili. Dali tým predpoklady pre vznik súčasnej podoby, ako ju poznáme dnes.

Nový štýl popularizoval Beau Brummel, ktorý okrem iného zaviedol aj trend pravidelnej dennej hygieny. Viktoriánska doba priniesla nosenie frakov a kabátov, ktoré nemuseli materiálovo a farebne ladiť s nohavicami. Fraky ustupujú začiatkom 20. storočia. V medzivojnovom období sa populárnymi stali krátke saká a dlhé verzie predošlého storočia rýchlo ustúpili do úzadia a prakticky vymizli. Nohavice sa rozšírili a získali rovný strih. Široký pás zostal zaužívaný až do 40. rokov. Povojnové obdobie so sebou prinieslo snahy o modernizáciu a zjednodušenie vo všetkých sférach ľudského života. Sako začalo byť šité tak napriamo ako sa len dalo a zaniká zúženie v oblasti pása. Do popredia vstupuje racionalita a masová produkcia.

Aktuálne trendy

Na rozdiel od iných odevov, mužské obleky prechádzajú skôr menšími a konzervatívnymi zmenami, ako radikálnymi otrasmi. Nadčasovým a znova pipulárnym sa stáva zúžené sako s jedným gombíkom, prípadne pravý opak a to sako s dvoma radmi zapínania. Do popularity prichádzajú znova pásiky, ktoré je možné skombinovať aj odvážnejšie s košeľami pastelových farieb. Dva rady gombíkov a nástup konzervatívnejších anglických strihov sú príznačné pre obleky na menej formálne príležitosti. Tradičný oblek a čierna farba zrejme zostanú aj naďalej štandardom vo svete obchodu. Módne trendy vo svete oblekov budú aj naďalej zrejme ostávať vo sfére poloformálneho experimentu, keďže na obchodných rokovaniach ostáva menší priestor pre alternatívne riešenia.


Skúsenosti a názory:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.

*