prejsť na slovenskú verziu projít na českou verziu Dressing HU
Domov > Saká

Značkové saká

Saká

Pôvod saka by sme mohli hľadať vo formálnom odeve na kráľovských dvoroch v Anglicku a Francúzsku v 17. storočí. Králi nariaďovali svojim dvoranom jednotné pravidlá odievania. V rámci modernizácie a racionalizácie prikázal, po vzore francúzskeho kráľa, anglický kráľ nosenie viest, saka a skrátených nohavíc. Odev dvorana v 17. storočí korešpondoval so zaužívaným štýlom, bol šitý namieru, detailne prepracovaný a zdobený. Zmeny nastávajú až v 19. storočí, kedy sa oblek mení a vznikajú saká približne v podobe, v akej ich poznáme dnes. Jednoduchosť strihov a tmavé farby ostro kontrastovali s extravaganciou minulých storočí. O presadenie nového štýlu a jeho popularizáciu sa postaral predovšetkým Angličan Beau Brummell, ktorý predurčil novú éru moderných oblekov vrátane saka a kravaty.

Vo viktoriánskom období od prelomu 19. storočia boli zaužívané dlhé fraky, ktoré neboli farebne identické s nohavicami. Fraky sa stali prežitkom až v 20. storočí, kedy sa dĺžka saka začala postupne skracovať a strih narovnávať. S racionalizáciou módy spod saka vymizla od polovice 20. storočia vesta.

Športové saká majú svoj pôvod v prvej polovici 19. storočia a začali sa používať vo funkcii športovej bundy v Anglicku vo veslárskych kluboch. Z veslárskych klubov sa športové saká rozšírili ďalej a stali sa v Británii súčasťou školských uniforiem. Postupne sa dostávali do pánskej poloformálnej módy.

Aktuálne trendy

Športové saká dnes už nepatria len k dlhým nohaviciam, ale stávajú sa predmetom odvážnych módnych experimentov. Súčasným trendom je pestrofarebné sako, prípadne tmavé sako oblečené v kombinácii s pestrofarebnými šortkami a teniskami. Predstava saka v kombinácii s plážovými trenkami je pre mnohých mužov príliš divokou.

Zaujímavou kombináciou môže byť svetlé sako prekrývajúce tmavšie tričko s kvetinovými motívmi. V prípade kvetinových motívov sa muži budú musieť asi najskôr s touto predstavou stotožniť. Ak sa pozrieme na formálnejšiu pánsku módu. Jednoznačným trendom sa opäť stávajú saká s dvojitým radom gombíkov. Saká variujú od pastelových farieb až po tmavé oblekové farby. Od jedno farebných až po saká so zložitou geometrickou a rastlinnou textúrou.

Vyberte si iné značkové saká: Gant

    Saká v odporúčaných eshopoch

  • gant-sako-wet-hay

    GANT Wet Hay

    Gant Wet Hay je dámske sako v kombinácii športovej elegancie vhodnej k elegantnému oblečeniu do práce aj k rifliam a teniskám na vychádzku s priateľmi. Béžové sako s ...


Skúsenosti a názory:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.

*