prejsť na slovenskú verziu projít na českou verziu Dressing HU
Domov > Šaty

Značkové šaty

Šaty

Šaty sú súčasťou a základom ženského odevu po tisícročia. V priebehu histórie sa ženské šaty zásadne menili a prejavovali sa na nich rozličné módne trendy. Za predchodcu šiat považujeme ženskú tuniku, ktorá bola súčasťou ženskej módy v 12. a 13. storočí. Základom v tomto období bolo, aby tunika spadala až k zemi a zakrývala celé telo vrátane členkov. Pracujúce ženy nosili prilnutejšie tuniky, v páse uviazané opaskom. Ženy na francúzskom dvore preferovali v tomto období voľnejšie tuniky.

V 14. a 15. storočí nosili ženy dlhé košele, ktoré plnili funkciu spodného prádla. Spodný odev musel vždy prekrývať vrchný odev. Ženy nosili na spodnej košeli sukne, ktoré siahali až k zemi. Objem sukne sa dosahoval všívaním trojuholníkov látky. Vznikali tak objemnejšie sukne bez pridania zbytočného materiálu do oblasti pásu. Šaty postupom storočí nadobúdali prepracovanejšie strihy. V 18. storočí boli módne dlhé šaty, priliehajúce a sťahujúce pás. Populárne boli korzety, ktoré dotvárali línie od pása vyššie a zložité vnútorné konštrukcie, ktoré udržiavali predpísaný tvar šiat. Šaty nosené na kráľovskom dvore sa vyznačovali len minimálnou mierou komfortu a nútili ich nositeľky zotrvávať v stoji. Pre ženu odetú v šatách so zložitou vnútornou konštrukciou bolo nemožné si sadnúť. Zároveň to plnilo svoju funkciu. V prítomnosti kráľa mali totiž všetci stáť.

Dlhé ženské róby boli štandardom aj v 19. storočí. Ramená boli rovnejšie a zvažujúce. Detaily rukávu sa presunuli z lakťovej časti do oblasti zápästia, sukne sa vyvinuli z kónického tvaru do tvaru zvona. Objem šiat sa dosahoval pridávaním spodných vrstiev odevu. Nepraktickosť takéhoto riešenia viedla až k vynájdeniu krinolíny v polovici 19. storočia.

20. roky 20. storočia považujeme za obdobie, kedy móda vstupuje do moderného obdobia. Ženy v tomto období upúšťajú od striktnej módy predošlých dekád, zanechávajú nepohodlné odevné doplnky a preferujú praktickejšie strihy. V ženskej móde sa objavujú kratšie sukne a dokonca aj nohavice. Na ženskú módu mali obrovský vplyv hnutia za práva žien. Ženský odev sa preto v tomto období začína viac podobať tomu mužskému. Korzet definitívne vymizol a trendovým sa stal plochý vzhľad hrudníka, ktorý vyzdvihoval maskulinitu. Po prvýkrát v histórii sa lem sukne dvíha až ku kolenám.

Povojnové obdobie prinieslo opäť nový pohľad na ženské šaty. V roku 1947 predstavil Dior svoju prvú kolekciu. Každodenná móda pozostávala z dlhších sukní, preferovaná bola hlbšia línia výstrihu a doplnky ako rukavičky a náhrdelníky.

Aktuálne trendy

Keď hľadáme, aké šaty sú momentálne in, nie je vôbec na škodu, ak sa pozrieme na hollywoodske hviezdy. Na červenom koberci tento rok celebrity jasne zadefinovali, ako by mali vyzerať trendové ženské šaty. Základným motívom je dvojdielnosť a odhalené bruško. Dĺžka šiat, strihy a farebné prevedenie variovali, no dvojdielnosť bola základom, ktorý preferovali viaceré hviezdy. Niektoré dali prednosť dlhým šatám, iné preferovali kratšie modely až minisukne.

Vyberte si iné značkové šaty: Adidas, Guess, Vero Moda, Banned, Abbey Dawn, KillstarSkúsenosti a názory:

  • Withdrawing 38 995 USD. Gо tо withdrаwаl > https://forms.yandex.com/cloud/65a8ee1e5d2a0628db729f8e/?hs=21b008077ba6f9fbd6c5e72572700b7e&

    haq0g2

    Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.

*