prejsť na slovenskú verziu projít na českou verziu Dressing HU
Domov > Vesty

Značkové vesty

Vesty

Vesty sú jedným z mála odevných prvkov, ktorého pôvod vieme presne vystopovať. Karol II, kráľ Anglicka, Škótska a Írska predstavil vestu ako súčasť odporúčaného odevu na svojom dvore v časoch obnovy britskej monarchie. Kráľovský dvor sa nechal inšpirovať vestami nosenými v Perzii. Britskí diplomati udržovali intenzívne styky s perzským dvorom a týmto spôsobom sa dostali vesty aj do britského dvorského odevu. Kráľ dekrétom stanovil používanie viest ako odevu, ktorý “nikdy nezostarne” a stal sa tak v 17. storočí jedným z prvých priekopníkov európskej módy. V priebehu 17. a 18. storočia nosili muži prepracované a zdobené vesty. Tento trend sa udržal až do 19. storočia, kedy prešli vesty zmenou a začali sa používať jednoduchšie modely. To súviselo s využitím vesty ako spodnej vrstvy pod dlhé obleky a fraky, ktoré sa v tejto dobe objavili. K zjednodušeniu vesty prispeli aj proti monarchistické nálady v  porevolučnom Francúzsku na prelome 17. a 18. storočia. Prezdobené, drahé aristokratické vesty sa takmer vytratili a nahradili ich užšie a kratšie vesty nosené pod kabátmi. Ich popularita bola ale väčšia ako kedykoľvek predtým.

Vesty ostali súčasťou mužského formálneho odevu až do polovice 20. storočia. Výhodou bolo aj získanie ďalšej teplej vrstvy medzi spodnými časťami odevu a vrchnými vonkajšími časťami. Postupne začali miznúť počas racionalizácie odevu cez druhú svetovú vojnu. Vytlačiť ich pomohli aj pulóvre, ktoré sa začali nosiť viac v tomto období. Na verejnosti začali muži nosiť poväčšine neformálny odev a vesty sa stali v Spojených štátoch v 60. rokoch viac raritou ako bežnou súčasťou odevu. Vesty sa však dostali z formálneho odevu aj do bežného. Stali sa súčasťou disco kultúry a prešli mnohými zmenami. V súčasnosti vesty vidíme ako súčasť odevu viac medzi konzervatívnymi obchodníkmi, bankármi, právnikmi, najmä mimo Spojených štátov. Ich obľuba začína znova narastať od začiatku 21. storočia.

Aktuálne trendy

Vesty sú aktuálne aj na tento rok a stali sa trednom pre jarnú a letnú kolekciu pre ženy. Džínové vesty môžete skombinovať s riflami, sukňami a šortkami. Pestré kvetinové motívy minulej sezóny striedajú čistejšie vzory doplnené o jednoduché vesty. V móde sú predovšetkým modré, biele, čierne ale aj s umelou kožušinkou na prechodné obdobie.

Predovšetkým táto jar sa nesie v posadnutosti vestami. Vesty sú na rozdiel od iných častí odevu len doplnkom, rovnako ako náhrdelníky a nemajú väčšie praktické využitie. Samozrejme keď nerátame, že z vás džínová vesta môže spraviť nebezpečnú rebelku, zatiaľ čo elegantná jednofarebná vesta vám pridá agresívnejší a serióznejší vzhľad. Pri pánskych vestách prevládajú prešívané vzory a umelé materiály.

Vyberte si iné značkové vesty: Lee Cooper, Vans, Iron Fist


Skúsenosti a názory:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.

*